Twierdza Kołobrzeg

Garnizon w Ustroniu Morskim

Garnizon w Ustroniu Morskim

Z okazji święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, w Ustroniu Morskim odsłonięto głaz z tablicą upamiętniającą żołnierzy i pracowników „jednostek wojskowych Garnizonu Ustronie Morskie”. Podkreślić należy, że jest to inicjatywa zasługująca na uznanie, zwłaszcza wobec ogłupiającej polityki IPN, który zamiast badać polską historię, zajmuje się zabawą w politykę historyczną. Cieszy fakt, że społeczeństwo zechciało upamiętnić Wojsko Polskie, które stacjonowało m.in. w gminie Ustronie Morskie. Czy ten zespół jednostek zgromadzonych na danym terytorium można nazwać garnizonem?

Kilka słów o ukryciu typu "Granit" z Bagicza

Kilka słów o ukryciu typu "Granit" z Bagicza

Podczas pierwszej video - audycji Dyskusyjnego Klubu Historycznego poruszyłem temat ukrycia „Granit” w Podborsku oraz na lotnisku Bagicz. Następstwem tego było kilka e-maili z zapytaniami o ten obiekt. Wiadomo, czas audycji był za krótki, aby wszystko przedstawić, więc wybrałem ciekawsze elementy. Teraz to nadrobię i opisze ten obiekt w szerszym aspekcie.

Obrona przeciwlotnicza Bagicza

Obrona przeciwlotnicza Bagicza

Większość kołobrzeżan i nie tylko, doskonale orientuje się, gdzie jest zlokalizowane lotnisko Bagicz. Ale to niejedyny teren w pobliżu, którym do początku lat 90-tych władali Rosjanie.

Sekrety bocznicy lotniska w Bagiczu

Sekrety bocznicy lotniska w Bagiczu

Wydawać by się mogło, że lotnisko w Podczelu zostało rozkradzione i zniszczone niemal doszczętnie. Nic bardziej mylnego. Jest tam jeszcze wiele zachowanych elementów. Jednym z nich są pozostałości po bocznicy kolejowej, która prowadziła z przystanku Bagicz do Podczela.

O podziemiach lotniska w Bagiczu

O podziemiach lotniska w Bagiczu


Temat największego lotniska podziemnego północnych Niemiec powraca regularnie za sprawą rozbudzających wyobraźnię legend, powtarzanych szczególnie na różnego rodzaju forach w internecie. Tymczasem, wszystko wskazuje na to, że żadnych podziemi nie było.

Skażenie lotniska w Bagiczu

Skażenie lotniska w Bagiczu


Po opuszczeniu Podczela-Bagicza przez wojska radzieckie, teren był skażony chemicznie. Nie odnotowano skażenia biologicznego i podwyższonego poziomu promieniowania. Rekultywacja terenu miała kosztować miliardy złotych.

Radiolatarnie lotniska Bagicz

Jak funkcjonowało lotnisku w Bagiczu? Jak wyglądała procedura lądowania pilotów radzieckich, działających w ramach Wojsk Układu Warszawskiego? O tym pisze Tomasz Łowkiewicz.

Stanowisko dowodzenia w Podczelu

Z akcji rozbiórkowej w Podczelu, oprócz kilku hangarów, uchowało się stanowisko dowodzenia. Obiekt jest w dzierżawie sanatorium "Mona Lisa".

Kampfgeschwader Lützow

Kampfgeschwader Lützow (Szwadron bojowy Lützow) - to niemiecki propagandowy film wojenny z 1941 roku. Zdjęcia do tej produkcji realizowano na lotnisku Luftwaffe w Bagiczu. Film opowiada o wyczynach niemieckich lotników.

Lotnisko w Pinnow (Rzesznikowo)

Wraz z budową lotniska w Rogowie i w podkołobrzeskim Bagiczu w połowie lat 30-stych XX wieku (przeczytaj), zbudowano także lotnisko w Pinnow, później lotnisko zapasowe dla pułku w Bagiczu. Na podstawie dostępnej literatury możemy dziś określić jaka jednostka bazowała na lotnisku w pierwszych dniach wojny.

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.