Na kołobrzeskiej plaży, Muzeum Oręża Polskiego po raz kolejny przeprowadziło inscenizację walk o miasto, jakie odbyły się 74 lata temu. Ponad 300 rekonstruktorów, pojazdy wojskowe i czołg T34-85 - to wszystko można było zobaczyć przy molo. Na imprezę przybyły ponad 3 tysiące osób. Na szczęście, w tym roku dopisała pogoda.
Podczas oblężenia Twierdzy Kołobrzeg, po stronie Napoleona walczyli Polacy. W walkach o Fort Wilczy brał udział 1 Pułk Piechoty księcia Antoniego Sułkowskiego.
Od 20 do 22 maja 2011 roku trwały Dni Partnerskie Kołobrzegu. W Muzeum Oręża Polskiego otwarto w tym czasie wystawę Pomorze w Wojnie Siedmioletniej, odbyła się również konferencja naukowa w tym temacie. Oprócz tego, w Reducie Solnej założono obóz wojskowy.
Przy Reducie Solnej odbyły się Dni Twierdzy. Impreza została zorganizowana z okazji 210 rocznicy walk o Twierdzę Kołobrzeg w 1807 roku.
Z inicjatywy pasjonatów i przy wsparciu samorządu, 5 marca 2011 roku w Rościęcinie odbyła się inscenizacja walk o wioskę i ujęcie wody, które zostało przez Niemców wysadzone.
Grupy rekonstrukcyjne, stanowiska historyczne, dioramy, armaty, muszkiety i karabiny wszelkich kalibrów, a nawet działo samobieżne SU-57 z Muzeum Oręża Polskiego - to wszystko można było zobaczyć na terenie Reduty Bagiennej w Porcie Jachtowym.
Jest marzec 1945 roku. Żołnierze Polscy ponieśli już trud zdobycia Wału Pomorskiego. Ciężkie walki miały na celu wyłącznie umożliwienie zorganizowania obrony Berlina. Głównym celem oporu Niemców, było spowolnienie ruchu wojsk radzieckich i polskich.
Na Skwerze Mieszkowskiego trwał X Targ Solny, a obok ustawiły się stanowiska muzealne oraz Bractwo Kurkowe i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Pokazy historyczne odbywały się natomiast w Reducie Solnej. Podczas pikniku mogliśmy zobaczyć pokazy grup rekonstrukcji
W marcu 2009 roku po raz pierwszy w historii odbyła się rekonstrukcja walk o Kołobrzeg. We współpracy z żołnierzami zbudowano barykady i scenografię niezbędną do rekonstrukcji. Barykada powstała przy ul. Towarowej na miejscu dawnych kamieniec, a także na Nabrzeżu Pasażerskim.
W marcowych dniach 2005 r. przypadła okrągła, sześćdziesiąta rocznica walk o Kołobrzeg. Wielu z nas czekało na te dni z niecierpliwością. Nastąpić miało jeszcze bliższe spotkanie z historią.