Twierdza Kołobrzeg

O kołobrzeskiej zbrojowni

O kołobrzeskiej zbrojowni

23 maja minęła kolejna rocznica lokacji Kołobrzegu na prawie lubeckim. W tym roku, jednym z wątków, który chciałbym poruszyć, jest kwestia obrony miasta przed wrogiem. Kwestia ogrodzenia Kołobrzegu i wyznaczenia jego granic musiała mieć znaczenie od samego początku, gdyż wskazywały one zakres terytorialny obowiązywania nowego prawa. Z drugiej strony, wymagało to przeprowadzenia prac ziemnych, a w kolejnych wiekach prowadzenia kosztownych inwestycji.

Średniowieczne "oblężenie" Kołobrzegu

Średniowieczne "oblężenie" Kołobrzegu

W 1442 roku Kołobrzeg zbuntował się przeciwko swojemu panu, jakim był biskup kamieński. Poszło o wiele spraw: saliny, sprawy portowe i sądownictwo kościelne. Miasto było potężne i nie zamierzało się poddawać woli kleru. Biskup kamieński Siegfried von Boock stanął w obronie interesów kapituły i przybył pod Kołobrzeg ze zbrojnym oddziałem. Na nikim nie zrobiło to wrażenia. Miasto zamknęło bramy i przystąpiło do obrony. Nieprzyjaciel wkrótce się zwinął, ale konflikt pozostał nierozwiązany. Tlił się kolejnych 20 lat. Kwestie te już opisywałem, dlatego tym razem skupię się na finalnej bitwie, która rozegrała się w 1462 roku.

Średniowieczny ratusz

Średniowieczny ratusz

Z dawnego ratusza, pozostał do dzisiaj narożnik północno-zachodni, z pięknymi ozdobnymi kolumnami, w tym kolumną zwaną również kolumną Adebara. O samym ratuszu wiemy niewiele, zachowało się kilka jego widoków z panoramy miasta oraz jeden rysunek.

Ruina Baszty Więziennej

Ruina Baszty Więziennej

Obiekt został wtórnie uszkodzony w czasach nowożytnych, ale przetrwał do naszych czasów zarówno rozbudowę twierdzy, podczas której zniwelowano średniowieczne umocnienia, jak i prace nad zagospodarowaniem kurortu w XIX wieku.

Baszta Lontowa (Prochowa)

Baszta Lontowa (Prochowa)

Baszta Prochowa znajdowała się w pobliżu ulic Katedralnej i Rzecznej. Nie dotrwała do naszych czasów. 3 maja 1657 roku, kiedy w obiekcie znajdowały się 82 cetnary prochu, uderzył w nią piorun. Eksplozja była bardzo silna.

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.