Twierdza Kołobrzeg

×

Błąd

InsufficientImageDataInFile `/home/pawel/public_html/twierdzakolobrzeg.pl/images/img_tkg/fotogaleria/2010/001.jpg' @ error/jpeg.c/ReadJPEGImage_/1184

Bój o Kołobrzeg 2010

InsufficientImageDataInFile `/home/pawel/public_html/twierdzakolobrzeg.pl/images/img_tkg/fotogaleria/2010/001.jpg' @ error/jpeg.c/ReadJPEGImage_/1184

Jest marzec 1945 roku. Żołnierze Polscy ponieśli już trud zdobycia Wału Pomorskiego. Ciężkie walki miały na celu wyłącznie umożliwienie zorganizowania obrony Berlina. Głównym celem oporu Niemców, było spowolnienie ruchu wojsk radzieckich i polskich.


Z okazji 65 rocznicy walk o Kołobrzeg, odbył się spektakl historyczny "Bój o Kołobrzeg".


Gdy jednak udało się przejść kolejne umocnienia Wału Pomorskiego, wydawało się, że droga na Bałtyk stoi otworem. Nic bardziej mylnego. Wcześniej, na tej drodze stał Kołobrzeg.

Kołobrzeg, to miasto o bogatej historii związanej z walkami o twierdzę. Tu krew przelewali żołnierze róznych armii, a karierę wojskową robili dowódcy, jedni twierdzę zdobywając, inni kapitulując. W marcu 1945 roku Kołobrzeg znowu był twierdzą. Niestety, żołnierze, którzy stanęli pod Kołobrzegiem w marcu 1945 roku, otrzymali rozkaz oczyszczenia miasta z resztek nieprzyjaciela. Twierdzy broniło, według różnych źródeł, nawet 10 tysięcy niemieckich żołnierzy z róznych rozbitych formacji owjkowych, któe znalazły się w mieście. Z ich oporem zderzyli się Polacy, nie mający doświadczenia w walkach ulicznych, często niewłaściwie dowodzeni. Oddziały wchodziły do walki i się wykrwawiały. To dlatego Kołobrzeg zdobyto jedynie męstwem polskiego żołnierza.

Ta marcowa inscenizacja odbyła się przy ul. Obrońców Westerplatte na wysokości Pomnika Zaślubin. Stare budynki obsadzone są przez resztki oddziałów niemieckich. Stoi tu barykada podobna do tych, jakich wiele wzniesiono w Kołobrzegu, metodycznie przygotowując twierdzę do długotrwalej obrony. Niemcy bronili się przy użyciu broni pancernej, Polacy nie byli gorzej wyposażeni, ale za to mieli wyższe morale w walce, to za Warszawę, to za Poznań, inni jeszcze za polski Lublin. Bić szkopa to był cel szczytny. Dzięki temu Polacy,choć ze stratami, poruszali się dość szybko do przodu. Po zniszczeniu wojsk niemieckich miała miejsce ceremonia zaślubinowa.

Historyczne pojazdy wojskowe wykorzystane w inscenizacji:
- samobieżne działo SU 76,
- półgąsienicowy transporter SU 57,
- armata przeciwpancerna Pak 40,
- przeciwpancerna armata 45 mm,
- bateria moździerzy 82 mm,
- dwa moździerze 120 mm,
- NSU 1500 Kettenkrad,
- Gaz 67 „Czapajew”,
- VW Kübelwagen.

W spektaklu wzięło udział ponad 250 aktorów - członków Grup Rekonstrukcji Historycznych:
SGRH 3 BASTION GROLMAN
LUBUSKIE TOWARZYSTWO REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ
THEATRUM HISTORICA 503 BATALION CZOŁGÓW CIĘŻKICH
GIH POMERANIA 1945
GRH WIKING
SRH Aufklärung Abteilung 7
PANZER LEHR DIVISION
GRH FALLSCHIRMJÄGER Rgt.1 Zielone Diabły
SLGRH FRONT
TRZYGŁÓW Szczecin
SGRH  FESTUNG BRESLAU
GR SALAMANDRA
PRZEMYSKIE STOWARZYSZENIE REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ X D.O.K.
MOTO MILITARY „Młody i Stary” z Koszalina
SGRH GRYF
GRH BLUSZCZ
KALINA KRASNAJA
GRH REICHSHOF 1944
PODKARPACKIE STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW MILITARIÓW{gallery}img_tkg/fotogaleria/2010{/gallery}
 

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.