Twierdza Kołobrzeg

×

Błąd

InsufficientImageDataInFile `/home/pawel/public_html/twierdzakolobrzeg.pl/images/img_tkg/fotogaleria/2009/001.jpg' @ error/jpeg.c/ReadJPEGImage_/1184

Bój o Kołobrzeg 2009

InsufficientImageDataInFile `/home/pawel/public_html/twierdzakolobrzeg.pl/images/img_tkg/fotogaleria/2009/001.jpg' @ error/jpeg.c/ReadJPEGImage_/1184

W marcu 2009 roku po raz pierwszy w historii odbyła się rekonstrukcja walk o Kołobrzeg. We współpracy z żołnierzami zbudowano barykady i scenografię niezbędną do rekonstrukcji. Barykada powstała przy ul. Towarowej na miejscu dawnych kamieniec, a także na Nabrzeżu Pasażerskim.


Z okazji 64 rocznicy walk o Kołobrzeg, odbył się spektakl historyczny "Bój o Kołobrzeg".


Wszystko zaczęło się 21 marca 2009 roku. Do kołobrzeskiego portu przybyły tłumy turystów i mieszkańców. Wiele osób dotarło do miasta specjalnie na tę inscenizację, której głównym organizatorem było Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Pierwsza część rekonstrukcji była związana ze zdobyciem jednej z ostatnich barykad, jakich w Kołobrzegu było wiele. Polskie oddziały wykrwawiały się w walkach ulicznych, w których nie miały doświadczenia. Niemcy bronili się zaciekle, osłaniając odwrót swoich kolegów. Kanonada strzałów unosiła się nad kwartałem miasta, obleganego przez Polaków. Żołnierze I Armii Wojska Polskiego z wielkim poświęceniem walczyli o każdy metr obcej im ziemi, choć propaganda zagrzewała do ofiarności hasłami o walce o prastare piastowskie ziemie. Resztki oddziałów niemieckich nie mogły wytrzymać huraganowego ognia nieprzyjaciela. Wycofały się w kierunku Fortu Ujście.

Scenografia w kołobrzeskim porcie do idealnych nie należała. Ciągle wpływały statki, a pomimo podłożenia ładunku wybuchowego, nikt nie zamknął ruchu w porcie, co stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Port miał być ostatnią barykadą żołnierzy broniących Twierdzy Kołobrzeg. Zbliżały się do niej kolejne polskie oddziały. To była walka na przetrzymanie, umożliwiające ewakuowanie ostatnich żołnierzy drogą morską. Polskie oddziały z całą mocą rozbiły wroga i zdobyły Kołobrzeg. Nie było żadnej kapitulacji. Miasto przez Polaków zostało zdobyte. Wyrazem radości żołnierzy utrudzonych 10-dniowymi walkami, były nie tylko serie z broni maszynowej, ale również ceremonia zaślubin z morzem. Delegacja żołnierzy weszła do wody. W morskie fale wrzucony został zaślubinowy pierścień. Po uroczystości, na forcie odbyła się msza, którą odprawiono na pamiątkę tego nabożeństwa, które miało miejsce 18 marca 1945 roku.

Grupy Rekonstrukcji Historycznej, które wzięły udział w "Boju o Kołobrzeg":
GRH Pomerania 1945
Moto Military Młody i Stary z Koszalina
GRH Fallschirmjäger Rtg.1 „Zielone Diabły”
GRH Festung Breslau
LTRH - Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznych
Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów
Stowarzyszenie GRH 3 Bastion Grolman
Theatrum Historica 503 Batalion Czołgów Ciężkich z Piły
GRH Wiking
GRH Pionierzy 39
GRH Panzer- lehr
Teatr Inscenizacji Historycznej z Wałcza
Reichshof 1944 z Rzeszowa
Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy
GRH Legion
GRH Bluszcz
oraz niezrzeszeni Przyjaciele Muzeum Oręża Polskiego

{gallery}img_tkg/fotogaleria/2009{/gallery}
 

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.