Informacje

Muzeum Oręża Polskiego we współpracy z Urzędem Miasta Kołobrzeg oraz Urzędem Morskim w Słupsku, organizuje 18 marca w godz. 11-14, dioramę z pokazami statycznymi przy molo.

Na plaży pojawią się rekonstruktorzy 1 Armii Wojska Polskiego, której żołnierze walczyli o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Przy molo pojawi się radziecki czołg średni T34-85, niemiecki transporter opancerzony, działo samobieżne SU57, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C w wersji wozu łączności, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. D w wersji wozu saperskiego, amerykański samochód terenowy Dodge WC w barwach 1. Armii Wojska Polskiego, a także sprzęt artyleryjski.  Obecnie, trwają szczegółowe ustalenia i przygotowania do tej imprezy.

Jednym z elementów stanowiska historycznego będzie odegranie przez rekonstruktorów cyklu parateatralnych scenek, nawiązujących do autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w schyłkowym okresie walk o Kołobrzeg. Będą to w szczególności: zaślubiny jednostek 1. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem, pierwszy kontakt żołnierzy polskich z morzem, opatrywanie rannych, przesłuchania jeńców niemieckich wziętych do niewoli w czasie bitwy itp. Scenki opatrzone zostaną profesjonalnym komentarzem historycznym nawiązującym także do trudnych losów żołnierzy Wojska Polskiego na Wschodzie w czasie II wojny światowej. W trakcie odgrywania scenek wykorzystane zostaną bezpieczne efekty pirotechniczne (przede wszystkim świece dymne imitujące palenie się niemieckich wraków), dostarczone przez atestowaną firmę.

Po zakończeniu odgrywania scenek stanowisko historyczne przekształci się w otwarte muzeum techniki wojskowej. Dzięki temu widzowie będą mogli zejść na plażę i z bliska obejrzeć przede wszystkim uczestniczące w przedsięwzięciu, zabytkowe pojazdy wojskowe. O godz. 12.30 na terenie stanowiska historycznego wydane zostanie 300 bezpłatnych porcji zupy grochowej, przygotowanej w tradycyjnej kuchni polowej.

Załoga Twierdzy

Robert
Lobo
Przemek
Artur
Ola
Darek

In Memoriam

Jerzy Patan (1939-2016)  fotoreporter, dziennikarz, pasjonat historii. Autor wielu cennych książek o dziejach miasta. Pomagał życzliwie współtworzyć ten portal. Pozostanie w naszej pamięci.