Jednostki Kriegsmarine

Obronę kołobrzeskiej twierdzy wspomagały swoim ogniem okręty niemieckiej marynarki wojennej (KRIEGSMARINE), a okręty pomocnicze ewakuowały ludność cywilną i oddziały garnizonu w końcowych dniach walk.


Były to przede wszystkim:

Lützow
Admiral Scheer
Z - 34 dow. Korwetten Käpitan Hetz
Z - 43 dow. Käpitan-zur-see Arthur Wenniger
T - 33 dow. Käpitan - Leutenant Riebe


Lützow
Reichstag przyjął projekt na budowę Pancernika A 27 marca 1928 r. Budowę rozpoczęto 5 lutego 1929 r., a 19 maja 1931 r. został zwodowany. Wszedł do służby 1 czerwca 1933 r. pod nazwą "Deutschland". 15 września 1939 r. przeklasyfikowano go na krążownik i nadano mu nową nazwę "Lützow". Brał czynny udział w wojnie i operacjach morskich. W marcu 1945 r. wspierał swoim ogniem walczącą załogę Twierdzy Kołobrzeg. 16 kwietnia 1945 r. został zbombardowany w Kanale Piastowskim koło Świnoujścia i osiadł na dnie. Wykorzystywano go do końca wojny jako baterię przeciwlotniczą. Po wojnie podniesiono go i przekazano ZSRR jako rekompensatę za straty wojenne.
 

Wyporność max

14519 ton

Prędkość max

28 węzłów

Załoga

1150 ludzi

Uzbrojenie

6 x 280mm
8 x 150mm
6 plot x 88mm
8 x 37mm
10-20 x 20mm
8 poczwórnie sprzężonych wyrzutni torped 533mm katapulta + 2 wodnosamoloty Ar-196



"Lützow" jeszcze jako "Deutschland".


"Lützow" w norweskim fiordzie.


Admiral Scheer
1 kwietnia 1933 r. zwodowano Pancernik B - "Admiral Scheer". 12 listopada 1934 r. wszedł do służby. W 1940 r. przebudowano go. Brał czynny udział w wojnie. W marcu 1945 r. ogniem swych dział wspierał walczący garnizon twierdzy kołobrzeskiej. 9 kwietnia 1945 r. został zbombardowany w basenie portu kolońskiego i przewrócił się do góry dnem. W lipcu 1946 r. podniesiono go i zezłomowano.
 

Wyporność max

15423 tony

Prędkość max

28,5 węzłów

Załoga

1150 ludzi

Uzbrojenie

6 x 280mm
8 x 150mm
6 plot x 105mm
8 x 37mm
10-20 x 20mm
8 poczwórnie sprzężonych wyrzutni torped 533mm
katapulta + 2 wodnosamoloty Ar-196





Wrak Admiral Scheer w Kilońskim porcie.


Z-34
Duży niszczyciel, typ 1936 A (modyfikacja), zbudowany w stoczni Deschimag - Bremen. Budowę rozpoczęto 14 stycznia 1941 r. Zwodowano go 5 maja 1942 r. Wszedł do służby 5 czerwca 1943 r.
Dowódca : Korwetten Käpitan Hetz (marzec 1945)
Z-34 ewakuował 12 marca 45 100 osób, a 17/18 marca 45 120 osób
Z-34 był przydzielony do IV flotylli Kriegsmarine.
Koniec wojny zastał Z-34 w basenach portu Kilonii.
 

Wyporność:
min.
bojowa

 
2603 ton
3691 ton

Prędkość max

38,5 węzłów

Zasięg

ok. 2950mil morskich przy 19 węzłach

Załoga

320 ludzi

Uzbrojenie

5 x 150mm
4plot x 37mm
5 - 7plot x 20mm
60 min
8 poczwórnie sprzężonych wyrzutni torpedowych 533mm



Z - 43
Duży niszczyciel typ 1936 B (modyfikacja), zbudowany w stoczni Deschimag - Bremen. Budowę rozpoczęto 1 maja 1942 r.
Zwodowany 22 września 1943 r., wszedł do służby 24 marca 1944 r.
Dowódca : Käpitan zur see Wenniger (marzec 1945)
3 maja 1945 r. został zniszczony.
 

Wyporność
min.
bojowa

 
2519 ton
3542 tony

Prędkość max

38 węzłów

Zasięg

2950 mil morskich przy 19 węzłach

Załoga

331 ludzi

Uzbrojenie

5 x 127mm
4plot x 37mm
15plot x 20mm
60 min
8 poczwórnie sprzężonych wyrzutni torpedowych 533mm



T-33
Mały niszczyciel* typ 39, zbudowany w stoczni Schichau - Elbing. Zwodowano go 4 września 1943 r. Wszedł do służby 15 czerwca 1944 r.
Dowódca : Käpitan leutenant Riebe (marzec 1945)
T-33 należał do V flotylli torpedowców, koniec wojny zastał go w basenach portu Kilonii. Po wojnie T-33 został przyznany ZSRR jako rekompensata za straty wojenne.

* W nazewnictwie niemieckim był to torpedowiec floty. T jak Torpedoboot
 

Wyporność: minimalna
bojowa

 
1294 tony
1754 tony

Prędkość max

33,5 węzłów

Zasięg

2400 mil morskich przy 19 węzłach

Załoga

198 ludzi (w tym 8 oficerów)

Uzbrojenie

4 x 105mm
4plot x 37mm
2-9 x 20mm
50 min
6 poczwórnie sprzężonych wyrzutni torpedowych 533mm



W niektórych publikacjach można znaleźć informację, że obronę garnizonu kołobrzeskiego wspierał okręt T-34 a nie T-33. jest to błędną informacja, ponieważ okręt T-34 został zatopiony 20 listoapda 1944 r. przez sowiecki okręt podwodny L3 w pobliżu przylądka Arkona (Rugia).