Twierdza Kołobrzeg

Una Divisione Italiana, All'Asedio Di Colberg (1807)

Otrzymaliśmy skan publikacji z 1905 roku na temat oblężenia Twierdzy Kołobrzeg przez wojska włoskie w 1807 roku, pt.: "Una Divisione Italiana, All'Asedio Di Colberg (1807)".


Autorem książki jest Eugenio de Rossi. Praca została wydana w Rzymie w 1905 roku. Wielokrotnie pojawia się w różnych bibliografiach, ale do jej zawartości jeszcze do niedawna nie udało nam się dojść. Ostatecznie, zwróciliśmy się o pomoc do strony włoskiej. Trzeba przyznać, że odpowiedź przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Biblioteka Muzeum w Turynie (Museo Nazionale del Risorgimento Italiano) nie tylko potwierdziła, ze posiada poszukiwany egzemplarz książki, ale dodatko przesłała nam jego skan. To zdarza się zazwyczaj bardzo rzadko, gdyż na przeszkodzie stoi, jak nie brak chęci pomocy, to przepisy takie, czy inne. Włosi, jak widać, rozumieją pasjonatów.

Książka zawiera wiele wypisów źródłowych, cytuje listy, rozkazy, dokumenty. Warto przypomnieć, że gen. Pietro Teulié, dowodzący włoską dywizją, został ciężko ranny w walkach pod Twierdzą Kołobrzeg. Pochowano go w Stramnicy, gdzie wystawiono mu obelisk. Ciało następnie ekshumowano i wywieziono do Włoch. Kopia obelisku znajduje się w Muzeum "Patria Colbergiensis".

W książce znajdują się krytyczne dokumenty w postaci listów Napoleona do Teulié, w których ten krytykuje go za nieudolności i brak skutecznych działań pod twierdzą. Prawda była taka, że bez stosownej artylerii oblężniczej, generał nic poważnego obrońcom twierdzy zrobić nie mógł.

Przeczytaj "Una Divisione Italiana, All'Asedio Di Colberg (1807) - kliknij.

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.