Twierdza Kołobrzeg

Szkoła Kadetów według Schienkla

Szkoła Kadetów według SchienklaW tym roku przypada 300-setna rocznica zamknięcia Szkoły Kadetów w Kołobrzegu. I mamy z tej okazji odkrycie: wiemy kto zaprojektował fasadę budynku przy ulicy Wąskiej.


Jest rok 1655. Kołobrzeg jest już twierdzą, ale jednocześnie miastem niebywale zniszczonym w wyniku działań z okresu wojny trzydziestoletniej. Oblężenie szwedzkie, pożary, epidemie, głód - temu można przypisać jedynie zniszczenia z marca 1945 roku. Jedną z najbardziej zniszczonych części miasta jest obecna ulica Wąska. I to właśnie przy niej, przy skrzyżowaniu z ulicą Ujście, powstaje duży gmach nowej pruskiej szkoły, jaką jest Akademia Rycerska.

Budynek jest podpiwniczony i ma dwie naziemne kondygnacje. Jak wyglądał w owym czasie - tego nie wiemy. Nie udało nam się natrafić na jakąś rycinę. Można jednak wysnuć przypuszczenie, że nie różni się on zbytnio, choć nie ulega wątpliwości, że układ wewnętrzny jest obecnie całkowicie inny. O historii Akademii Rycerskiej pisaliśmy już na naszym portalu (przeczytaj). Zastanawialiśmy się jednak, jak ten budynek wyglądał przed wiekami, zwłaszcza że wiadomo o jego uszkodzeniu w czasie oblężenia twierdzy w 1807 roku. Sam budynek w stylu renesansu florenckiego zbudowany został na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, podpiwniczony. Dłuższa elewacja jedenastoosiowa, krótsza pięcio. Ściany pokryte pseudorustyką. Silnie wysunięty gzyms koronujący, wsparty na kroksztynach, pomiędzy którymi znajdują się malutkie okienka poddasza. Czy tak obiekt wyglądał w XVII wieku?

Wizyta w klubokawiarni "Centrala" w podziemiach gmachu wyraźnie wskazuje, że jego pierwotny wygląd musiał być zupełnie inny. Do tej pory jednak nie udało się natrafić na jakiś ślad w sprawie historii zabytku. I przypadkiem udało się to Ewie Kowalskiej, Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków w Kołobrzegu. Natrafiła ona na karty z rysunkiem fasady budynku autorstwa Karla Friedricha Schienkla, wybitnego niemieckiego architekta, urbanisty, projektanta i malarza. Materiały pochodzą Staatliche Museen w Berlinie. Początkowo mieliśmy wątpliwości, czy to aby na pewno ten budynek, bowiem karty różnią się od tego, co znamy z panoramy miasta. Okazuje się jednak, że drzwi do gmachu znajdowały się z czterech stron, a nie jak obecnie, od strony ulicy Wąskiej. Analiza zdjęć zabytku, zwłaszcza z lat 60-tych wskazuje, że zarówno od ulicy Mariackiej jak i Armii Krajowej, znajdowały się dwuczęściowe wysokie portale, w których znajdowały się piękne drzwi.

Akademia Rycerska i Szkoła Kadetów - to wspaniały budynek i przepiękna pozostałość po Twierdzy Kołobrzeg. Od teraz, znamy projektanta jej fasady, co tym bardziej podnosi walor tego obiektu.


Szkoła Kadetów według Schienkla
Szkoła Kadetów według Schienkla
Szkoła Kadetów według Schienkla

Administratorem danych osobowych jest Fundacja „Historia Kołobrzegu - Pamięć i Tożsamość Miasta” z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 6711817046. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres fundacja@historiakolobrzegu.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2022 Fundacja Historia Kołobrzegu, fundacja@historiakolobrzegu.pl, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.