Twierdza Kołobrzeg

T34 - operacja rozpoczęta

Historyczny czołg T34-85 trafił kilka dni temu do warsztatu Stanisława Rojka w Gościnie. Odbyła się już pierwsza operacja na tym zabytku, polegająca m.in. na dostaniu się do silnika.


Operacja zaczęła się od sprawdzenia stanu gąsienic i przeciągnięcia czołgu po parkingu. Stan gąsienic jest zadowalający. Następnie, sprawdzony został środek czołgu. Niestety, pojazd został zdekowany i wyciągnięto z niego wszystkie ważniejsze urządzenia. M.in. zabrano silnik sterujący wieżyczką. Niestety, napęd ręczny nie był w stanie obrócić wieżyczką i do jej rozruszania trzeba było wykorzystać wózek widłowy.

Dzięki słonecznej pogodzie, można było dostać się do silnika czołgu i sprawdzić w jakim jest stanie. Ściągnięte zostało opancerzenie silnika i napędu. Okazało się, że maszyna jest w dość dobrym stanie, w środku nie ma wody, a w rurach wydechowych był smar. Pan Stanisław wyciągnął z jednej z rur butelkę po piwie z browaru połczyńskiego.

Przed mechanikami jeszcze sporo pracy. Trzeba sprawdzić chłodnice, czy nie są uszkodzone i czy będą prawidłowo działać. W kolejce do rewizji jest rozrusznik, a także sam silnik. Na razie, wszystko jest na jak najlepszej drodze, aby czołg z Muzeum Oręża Polskiego ruszył podczas II Zlotu Zimnowojennego. Projekt realizuje Fundacja Historia Kołobrzegu. Zadanie otrzymało wsparcie ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg.


Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.