Twierdza Kołobrzeg

Podruczny o twierdzy

Zapraszamy czytelników do obejrzenia wykładu doktora Grzegorza Podrucznego na temat Twierdzy Kołobrzeg w czasach króla Fryderyka Wielkiego. Wykład ilustrowany jest mapami i widokami Twierdzy Kołobrzeg z epoki.


Spotkanie odbyło się w Muzeum Oręża Polskiego. Grzegorz Podruczny jest pracownikiem Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach. Od lat zajmuje się badaniami z dziedziny historii wojskowości. Jest m.in. autorem tekstu o naszej twierdzy w czasach fryderycjańskich w ramach pracy "Król i jego twierdze".

Niestety, nie ze wszystkimi twierdzeniami Podrucznego można się zgodzić. Zwłaszcza twierdzenie, że przedwojenna nazwa Załęża - Maikuhle, to "majowe chłody", nie znajduje potwierdzenia w literaturze. Termin ten opracował dr Andrzej Chludziński w książce "Nazwy terenowe lądowe i wodne Powiatu Kołobrzeskiego" (Wydawnictwo "Jasne" 2010). Według niego, nazwa Maikuhle "wiąże się z majowymi ceremoniami - w miejscu tak nazwanym obchodzono Zielone Świątki". Zapytaliśmy o ten termin naukowca i otrzymaliśmy taką oto odpowiedź: "Co do Maikuhle: w swoich ustaleniach odwołuję się do wiedzy i kompetencji Roberta Holstena. Dalej, z językowego punktu widzenia, mamy tu zapis przez "u" (jak Kuhle 'jama, dziura'), a nie przez "ü" (z umlautem, jak kühl 'chłodny' czy Kühl 'chłód'), a to istotna różnica. I nie jest to kwestia przypadku, błędnego zapisu, ponieważ spotkałem takie same zapisy w odniesieniu do innych miejscowości" - wyjaśnia dr Chludziński.

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.