Twierdza Kołobrzeg

Książka o walkach o Kołobrzeg

"Die lezten Tage von Kolberg" - to tytuł książki Johannesa Voelkera z 1959 roku, która za sprawą wydawnictwa "Napoleon V" ukazała się drukiem w języku polskim w tłumaczeniu Macieja Tylca. Dla fanów twierdzy - literatura obowiązkowa.


Książka jest utrzymana w duchu pozytywnego spojrzenia na Wehrmacht, ale jednocześnie jest także najbardziej obszernym ujęciem walk o miasto w marcu 1945 roku z niemieckiego punktu widzenia. Książka była powtórnie wydana w 2011 roku, ale na szczególne podkreślenie zasługują słowa Petera Jancke, że "do dzisiaj nikt nie podjął się napisania podsumowującego, naukowo-wojskowego opracowania tamtych dni, wykorzystującego zasoby archiwów wszystkich trzech państw uczestniczących w walkach". Cała reszta wynaturzeń Petera Jancke ze wstępu do reprintu, wynika albo z jego braku wiedzy, albo nastawienia osobistego do omawianej tematyki, jak chociażby fakt, dlaczego to Polakom powierzono zdobycie miasta.

Johannes Voelker urodził się w 1884 r. pod Gorzowem Wielkopolskim. Był nauczycielem, doktorem filozofii, starszym zboru przy kolegiacie. Kołobrzeg opuścił 4 marca 1945 roku. Zmarł w 1958 roku.

W swojej książce, Voelker donosi się do historycznych oblężeń Twierdzy Kołobrzeg i to z marca 1945 roku nazywa szóstym wielkim oblężeniem. Przedstawia walki z punktu widzenia niemieckiego, patriotycznego, czasami wręcz narodowosocjalistycznego. Gloryfikuje walkę żołnierzy niemieckich, za zniszczenie miasta obwiniając Polaków. Dokonuje wartościowania i sądów. Dla niego, twierdza była broniona, gdyż osłaniano ewakuację ludności cywilnej.

Lekturę książki polecamy. Wnioski, każdy wyciągnąć może sam.

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.