Twierdza Kołobrzeg

Tajemnicza tablica z ul. 1 Maja

Przekazano nam znalezioną w chaszczach tablicę z przedwojennego miasta. To bardzo ciekawe znalezisko. Początkowo nie wiedzieliśmy, co oznacza. Tymczasem jego historia jest naprawdę bardzo fascynująca. A dotyczy kobiety...


Tablica została oddana do konserwacji i jak tylko powróci z warsztatu, przekażemy ją na ekspozycję. Pojawia się jednak pytanie, na budynku przy jakiej ulicy owa tablica się znajdowała. Początkowo, w euforii przekazanego nam znaleziska, byliśmy przekonani, że to ulica Młyńska. Problem w tym, że przed wojną ta ulica nazywała się Mühlenpost. A może Münde Str., obecna Armii Krajowej? Układ liter temu jednak mocno przeczy. Poza tym, znajduje się jakiś mało czytelny fragment przed potencjalnym słowem "Münde".

Odrobina lektury naprowadziła nas na prawdziwą nazwę tej ulicy. To Klara-Müller Strasse, obecna ulica 1 Maja. Taką nazwę znajdujemy w opracowaniu Petera Jancke pt. "Kolberg" i niestety nigdzie indziej. Ulica ta powstała już po wykonaniu słynnej mapy z 1906 roku. Natomiast na kolejnych mapach z lat 30-tych znajdujemy ulicę Horst-Wessel Str. Tę kwestię na szczęście wyjaśnia Jancke pisząc, że nazwa tej ulicy zmieniła się w czasach narodowosocjalistycznych, a więc po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku.

Kim była Klara-Müller, a właściwie Klara-Müller-Jahnke? Urodziła się 5 lutego 1860 r. w Lenzen w powiecie białogardzkim. Zmarła 4 listopada 1905 roku w Wilhelmshagen w Berlinie. Była poetką, dziennikarką i działaczką na rzecz praw kobiet. Zapisała się w historii jako czołowa poetka socjalistyczna walcząca o prawa kobiet. Była córką pastora Wilhelma Müllera. Po ukończeniu szkoły, pracowała w fabryce tapet w Berlinie. Ze względu na słaby stan zdrowia, wróciła do Białogardu, a w 1884 roku przeniosła się do Kołobrzegu, gdzie zaczęła uczyć w szkole podstawowej. Od 1889 roku pracuje jako dziennikarka. Zaczyna od redakcji "Zeitung für Pommern". Bardzo szybko angażuje się w działalność socjalistyczną, publikując nie tylko poezję, ale również artykuły w duchu socjalistycznym. W 1902 roku wyszła za malarza Oskara Jahnke. Zmarła na grypę. Jej grobowiec w Berlinie zachował się po dziś dzień.

W związku z powstawaniem Muzeum Patria Colbergiensis, uznaliśmy, że lepiej przekazać znaleziony obiekt do tego muzeum. Zapraszamy do obejrzenia.

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.