Twierdza Kołobrzeg

Dużo zabytków z twierdzy

Od teraz, historia Twierdzy Kołobrzeg jest dostępna bez ograniczeń w Muzeum "Patria Colbergiensis". Dużą atrakcją jest komplet granatów do słynnej sekretnej haubicy Szuwałowa, zarówno płaskie, jak i okrągłe.


Może nie jest to wymarzone muzeum o twierdzy, ale jak do tej pory jest to jedyne muzeum w Kołobrzegu, w którym tak dużo tematyce twierdzy poświęcono. Jak do tej pory, tematyka nowożytnych dziejów Kołobrzegu była traktowana po macoszemu. W Muzeum Patria Colbergiensis poświęcono historii Twierdzy Kołobrzeg dużo miejsca. Są medale, wyposażenie żołnierzy, mapy, ale także kule i granaty. Najcenniejszą częścią kolekcji są granaty z sekretnej haubicy Szuwałowa. Płaskie granaty podobne do butelki likieru gdańskiego są niezwykle rzadkie (przeczytaj). Sama haubica zachowała się w jednym egzemplarzu i jest prezentowana w muzeum rosyjskim. Do tej pory w oficjalnej literaturze przyjmowano, że zachował się jeden cały granat w Muzeum Oręża Polskiego. Od teraz trzeba to będzie zmienić, gdyż największą kolekcję zabytków związanych z haubicą posiada Muzeum Patria Colbergiensis. To nie tylko dwa płaskie granaty, ale także dwie kule i jeden granat okrągły!

Otwarcie Muzeum Patria Colbergiensis będzie miało miejsce 27 września o godzinie 12.00 z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.