Twierdza Kołobrzeg

GRH Kołobrzeg na Nocy Muzeów

GRH Kołobrzeg na Nocy Muzeów

Za nami Noc Muzeów. Pierwszy raz od nastania epidemii koronawirusa, możliwe było zwiedzanie obiektów muzealnych (w 2020 roku tego wydarzenia w Polsce nie było). Muzealnicy stęsknili się za widzami, a zwiedzający za muzeami, w tym wypadku za zgromadzoną tam historią.


Europejska Noc Muzeów w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku rozpoczęła się w sobotę rano. Rekonstruktorzy wyruszyli w rajd szlakami lasu pobdorskiego pt. „Atomowa Jutrzenka”. Trasa prowadziła przez różne obiekty i tajemnice tego kompleksu do wieży obserwacyjnej lasów państwowych. To poradziecka konstrukcja, wzniesiona w latach 70-tych przez Rosjan stacjonujących w Podborsku. Gdy w latach 90-tych przejmowali ją leśnicy, została wzmocniona dodatkowymi kratownicami, bo za bardzo się chwiała. Ta ponad 60-metrowa konstrukcja wznosi się na ponad 100 metrów nad poziom morza. Na jej szczucie znajdował się dźwig. Była wykorzystywana na poligonie lotniczym, który znajdował się w tej części lasu. Dziś jest to dostrzegalnia pożarowa. Rekonstruktorów po tym obiekcie oprowadził nadleśniczy Ireneusz Stypuła. Wchodzili ci, co chcieli.

Po rajdzie, przyszedł czas na rozbudowę obozowiska i leśną kuchnię autorstwa Piotra Rybczyńskiego. Rekonstruktorzy z GRH Wybrzeże i GRH Kołobrzeg przyjechali pojazdami: Star 660, UAZ 469B, Star 200 oraz GAZ 69. One to, a także wojskowe wyposażenie Ludowego Wojska Polskiego były atrakcją dla tych, którzy odwiedzili w sobotę Podborsko. GRH Desantura z Bydgoszczy prezentowało z kolei wyposażenie i mundury armii radzieckiej, tej samej, która stacjonowała w Podborsku w latach 1970-1990.

Na gości nocy muzealnej czekało bezpłatne zwiedzaniu kompleksu w Podborsku. Ponadto, po raz pierwszy publicznie, podczas prezentacji wnętrza magazynu amunicji atomowej, prezentowany był agregat bunkrowy o mocy 50 kilowatów. W 2020 roku został on uruchomiony i doposażony przez Marcina Bojanowskiego i Pawła Drozdę. Miał być prezentowany podczas Nocy Muzeów w 2020 roku. Premiera wydłużyła się o rok. Był on prawdziwą atrakcją i cieszył się wybitnym zainteresowaniem zwiedzających.

Po odwiedzinach muzeum, był czas na zabawę i rekreację. Dla chętnych było ognisko i kiełbaski. Dzieci bawiły się na bunkrze, dorośli rozmawiali z rekonstruktorami, przymierzali się do broni, którą mieli w czasach obowiązkowej służby wojskowej. Łącznie, Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku odwiedziło niemal 700 osób z całego regionu. Przypominamy, że obiekt 3001 może zwiedzić każdy. Muzeum jest czynne w każdą niedzielę w godzinach 11-14. Zwiedzanie rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie.
Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.