Twierdza Kołobrzeg

NASZ GAZ W EWIDENCJI ZABYTKÓW TECHNIKI

NASZ GAZ W EWIDENCJI ZABYTKÓW TECHNIKI

Od początku swojego istnienia GRH Kołobrzeg starała się o własny pojazd. Zbieraliśmy środki, pomogli nam sponsorzy no i wreszcie udało się. Zakupiliśmy historyczny pojazd, który stał się zabytkiem.


Na początku, wyłożyliśmy środki na dostosowanie Nysy 522 ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Uruchomiliśmy ten samochód, dostosowaliśmy do naszych potrzeb i jest on sprawny po dziś dzień. Następnie, poczyniliśmy starania o pozyskanie pojazdu UAZ 452. Niestety, znalezienie dobrego egzemplarza okazało się niemożliwe, a ten, który nam przekazano, trafił na wystawę plenerową do kołobrzeskiego muzeum.

Wreszcie, udało nam odnaleźć się właściwy egzemplarz, ale był to GAZ69. Tym lepiej. Model idealny, sprawny, wymagający trochę wkładu finansowego, ale także serca. Kupiliśmy. W przewiezieniu pomógł nam Henryk Carewicz. I zaczęło się. Zdobywanie części, prace naprawcze, konsultacje. Jak zawsze wspomagał nas Jan Orliński i jego zakład mechaniki pojazdowej, który wszystkim polecamy. Pracowaliśmy 3 miesiące. W tym czasie udało nam się zakończyć prace przy aucie. Pojazd został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków jako ruchomy zabytek techniki, a Starostwo Powiatowe wydało nam żółte tablice.

Gaz69 GRH Kołobrzeg powstał w 1968 roku na potrzeby Wojska Polskiego. Posiada oryginalne części. W okresie jego eksploatacji, silnik wymieniono na S21, mocniejszy i oszczędniejszy. Służył jako pojazd na wojsk chemicznych.

Administratorem danych osobowych jest Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Złotej 3/9 78-100 Kołobrzeg, z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 512-583-918. Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa..

Copyright © 2015-2023 GRH Kołobrzeg, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.