Fortyfikacje

Zachodnia Brama Forteczna. Znajduje się przy ulicy Szpitalnej. Zbudowana została w 1708 r. między bastionami Geldern I i Geldern II. W końcu XVIII w. przebudowano ją w stylu klasycystycznym. Powstała na planie prostokąta, z cegły, trzyosiowa, tynkowana, dwukondygnacjowa. W przyziemiu znajduje się szeroka brama wjazdowa zamknięta kolebką z lunetami, obecnie zamurowana i wypełniona małymi murowanymi komórkami. Na piętrze znajduje się część mieszkalna z trzema prostokątnymi oknami od frontu. Gzyms koronujący jest profilowany. Trójkątny szczyt w formie tympanonu z owalnym okienkiem w środku. Tylna część jest identyczna jak przednia za wyjątkiem okienka, które z przodu jest okrągłe - tu jest prostokątne. Dach jest dwuspadowy, pokryty dachówką.

W czasach istnienia twierdzy nowożytnej wyjeżdżało się tędy w kierunku Trzebiatowa. Ta brama, jak i pozostałe dwie, jak pisze H. Kroczyński, zamykana była po godzinie 22, a wejść do miasta można było wtedy tylko za okazaniem przepustki od komendanta twierdzy.


Brama Radzikowska - widok od strony ulicy Szpitalnej (2013 r.).


Brama Radzikowska obok aresztu garnizonowego - obecnie Zbór Świadków Jehowy (2013 r.).


Widok z lotu ptaka na dzieła z południowej strony Parsęty - dziś zachowała się Brama Radzikowska - w prawym dolnym rogu. © Przemek Dawid.


Brama Radzikowska na planie inwentaryzacyjnym twierdzy z II połowy XIX w. © Geheimes Staatsarchiv Preuβischer Kulturbesitz.
GStA PK, XI. HA Karten, Kriegsministerium, Festungspläne, A 71237.

Załoga Twierdzy

Robert
Lobo
Przemek
Artur
Ola
Darek

In Memoriam

Jerzy Patan (1939-2016)  fotoreporter, dziennikarz, pasjonat historii. Autor wielu cennych książek o dziejach miasta. Pomagał życzliwie współtworzyć ten portal. Pozostanie w naszej pamięci.