Filmy o walkach o twierdzę

W Kołobrzegu nadal przebywają uczestnicy walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Zgodzili się powspominać wydarzenia związane z bojem o Twierdzę Kołobrzeg. Dla wielu, to ostatnia wizyta w twierdzy...

Jest marzec 1945 roku. II Wojna światowa dobiega końca. Padają ostatnie bastiony hitlerowskich Niemiec, i mimo że koniec wojny jest już bliski i na wyciągnięcie ręki, na Pomorzu trwa jeszcze obrona miejsc strategicznie ważnych…

Premiera filmu Jerzego Bossaka (1910-1989) "Bitwa o Kołobrzeg" zrealizowanego przez Czołówkę Filmową Wojska Polskiego odbyła się 10 maja 1945 roku w Łodzi. Była ona rozpowszechniana jako nr 9-10 Polskiej Kroniki Filmowej.

Film powstał w 2005 roku z okazji 60 rocznicy walk o Kołobrzeg. Obraz wyprodukował Zbigniew Wawer dla TVP, przy współpracy Tadeusza Kondrackiego.

W roku 1965, w dwudziestolecie premiery filmu, niemieccy filmowcy zmontowali film o powstaniu „Kolbergu” i wskazali na jego określony propagandowy charakter. Pomimo, że jest to arcydzieło przedwojennej kinematografii, służyło celom wojny totalnej III Rzeszy.

Załoga Twierdzy

Robert
Lobo
Przemek
Artur
Ola
Darek

In Memoriam

Jerzy Patan (1939-2016)  fotoreporter, dziennikarz, pasjonat historii. Autor wielu cennych książek o dziejach miasta. Pomagał życzliwie współtworzyć ten portal. Pozostanie w naszej pamięci.