Informacje

Napisał do nas Ernst von Waldenfels, potomek Karla von Waldenfelsa, zastępcy komendanta Twierdzy Kołobrzeg w 1807 roku.


Pan Ernst poszukuje zdjęcia grobu swojego przodka. Posiadamy oczywiście widokówkę z ujęciem jego grobu, zachowało się również miejsce, gdzie Waldenfels spoczywa po dziś dzień.

Karl Wilhelm Ernst von Waldenfels - urodził się 10 kwietnia 1772 roku w Bayreuth, poległ w nocy 15 czerwca 1807 roku. Do wojska wstąpił w wieku lat 15. Służbę rozpoczął w 56. a następnie w 45. Pułku Piechoty. Brał udział w bitwie pod Jeną w 1806 roku w stopniu kapitana. Został lekko ranny. Na przełomie listopada i grudnia 1807 roku zasilił załogę Twierdzy Kołobrzeg. W 1807 roku pełnił funkcję zastępcy komendanta.

Poległ w walkach o Fort Wilczy 15 czerwca 1807 roku. Wysoce prawdopodobne, że zginął od kuli polskiego żołnierza z 1 Pułku Piechoty ks. płka Antoniego Sułkowskiego. Jak podaje H. Kroczyński, pozostawił żonę Elżbietę z d. Sarasin i dwie córki: Elżbietę i Teresę. Pochowano go na cmentarzu na Ujściu. 17 lat później obok niego spoczął Joachim Nettelbeck.

Jego imieniem nazwano zbudowany w latach 1832-36 Szaniec w okolicy Fortu Wilczego, obecnie Szaniec Kamienny. Tam też znajdowała się tablica poświęcona jego osobie.
Tablica pamiątkowa poświęcona kapitanowi Waldenfelsowi. © Jerzy Patan.

Załoga Twierdzy

Robert
Lobo
Przemek
Artur
Ola
Darek

In Memoriam

Jerzy Patan (1939-2016)  fotoreporter, dziennikarz, pasjonat historii. Autor wielu cennych książek o dziejach miasta. Pomagał życzliwie współtworzyć ten portal. Pozostanie w naszej pamięci.