Start
images/szablon/backgrounds/header-bg.jpg

Czołgi na poligonie, samoloty nad molo [foto]Ponad 30 pojazdów wojskowych, czołg T34-85, czołg T55 i samolot Bies - to wszystko można było zobaczyć na lipcowej odsłonie II Zlotu Zimnowojennego.


Obok nich, pojawili się rekonstruktorzy z Trzebiatowa, Kołobrzegu, Mielna, Koszalina, Białogardu, Rogowa, a także właściciele pojazdów z Pomorza Zachodniego i Wielkopolski. Tak duży przekrój aut był możliwy dzięki sponsorowi generalnemu II Zlotu Zimnowojennego - PKN Orlen. Pojazdy pochłaniają ogromną ilość paliwa i mecenat Orlenu ułatwił organizację tej największej kołobrzeskiej imprezy militarnej.

Obok prezentacji czołgu T34, niestety ograniczonej - ze względu na warunki panujące na poligonie i ziemi nasiąkniętej wodą po czwartkowych opadach, nad Kołobrzegiem pojawił się samoloty. Nad molo odbyły się przeloty samolotów Su-22 w wykonaniu pilotów z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Tłumy osób z molo i na plaży obserwowało akrobacje lotnicze. Nie odbyła się również parada pojazdów wojskowych. Ze względu na wypadek na ulicy Krzywoustego i panujące utrudnienia w ruchu, zrezygnowano z tego punktu programu, aby nie sparaliżować miasta.

Wszystkie te działania możliwe były dzięki wsparciu także Powiatu Kołobrzeskiego, Województwa Zachodniopomorskiego i Gminy Miasto Kołobrzeg. Imprezie patronują: Bogusław Wołoszański, Czesław Hoc, Anna Mieczkowska, Tomasz Tamborski i Janusz Gromek.NASZE IMPREZY

 
 
Zlot pojazdów wojskowych - lipiec 2015
 
 
 
Gra Miejska w centrum Kołobrzegu
 
 
 
Gra Miejska ulicami miasta
 
 

ATRAKCJE HISTORYCZNE

 • Magazyn amunicji atomowej w Podborsku

  Tego nie ma w podręcznikach historii. Polska oficjalnie w okresie zimnej wojny była krajem bezatomowym. Tymczasem Rosjanie przechowywali 50 km od Kołobrzegu kilkadziesiąt głowic i bomb atomowych.

  Więcej…  
 • II Zlot Zimnowojenny

  Czołgi na poligonie, samoloty nad molo [foto]Ponad 30 pojazdów wojskowych, czołg T34-85, czołg T55 i samolot Bies - to wszystko można było zobaczyć na lipcowej odsłonie II Zlotu Zimnowojennego.

  Więcej…  
 • Historia Kołobrzegu

  Jeśli jesteś zainteresowany powojenną historią Kołobrzegu, mamy dla Ciebie stronę, na której znajdziesz dużą ilość zdjęć i artykułów na ten temat.

  Więcej…

JAK ZWIEDZAĆ TWIERDZĘ?

 • Jak zwiedzać twierdzę

  W Kołobrzegu nie ma możliwości zwiedzania twierdzy jako takiej, bowiem nie zachowała się sama twierdza. Przetrwały poszczególne zabytki, które można zwiedzić.

  Więcej…  
 • Miejski Szlak Fortyfikacji

  Szlak ten zrealizowany przez Urząd Miasta Kołobrzeg oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, powstał w 2011 roku. To pierwszy szlak, który w ogóle objął kołobrzeskie fortyfikacje, a który pozwala turystom odbyć spacer śladami nowożytnej historii miasta.

  Więcej…

BADANIA NAUKOWE

 • Od twierdzy do uzdrowiska

  Na początku XIX wieku obserwujemy zwiększone zainteresowanie przyrodą i jej oddziaływaniem na zdrowie człowieka, będące dziś w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego. Jednym z takich miejsc jest Kołobrzeg. Już 1 sierpnia 1802 roku, według H. Kroczyńskiego, król pruski Fryderyk Wilhelm III zadecydował o budowie w mieście „królewskiego zakładu kąpieli morskich”.

   
 • Likwidacja Festung Kolberg

  Po 1807 roku rozpoczęło się porządkowanie miasta i jego powolna odbudowa. Oczywiście, priorytetem była odbudowa fortyfikacji. Nie należy przy tym zapominać, że w Europie nadal trwały działania wojenne. Prusy, zgodnie z postanowieniami pokoju w Tylży, przystąpiły do blokady kontynentalnej przeciwko Anglii.

Pomóż opisać historię Kołobrzegu

Fundacja, dzięki środkom z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg, realizuje projekt pt. "Powojenny Kołobrzeg". W jego ramach opracowujemy, opisujemy i ilustrujemy historię naszego miasta od 1945 roku. Poszukujemy zdjęć, ilustracji, książek publikacji. Zbieramy wspomnienia. Cały zbiór publikować będziemy na stronie Historiakolobrzegu.pl.

Jeśli masz coś, co może nas zainteresować, prosimy o kontakt telefoniczny: 500-166-222, a także zapraszamy do naszej siedziby do kołobrzeskiego ratusza.

Muzeum1

Spacerkiem po Twierdzy

Twierdza Kołobrzeg to zespół zabytków, rozproszonych po całym mieście. Większość z nich jest udostępniona do zwiedzania.

Z zespołu fortyfikacji głównych, do naszych czasów zachował się jedynie Bastion Magdeburg oraz fragmenty Bastionu Pomorze z Lunetą Lębork i kanał forteczny w Parku Jana Henryka Dąbrowskiego.
Zachęcamy do zimowego spaceru po reliktach nowożytnej twierdzy.

W Kołobrzegu, zachowały się także fortyfikacje współczesne, związane z fortyfikowaniem wybrzeża w latach 50-tych.
Takim świetnie zachowanym obiektem jest 19 Bateria Artylerii Stałej.

Artykuły

Śladami wąskotorówki z 19. BAS

Dokładnie nieco ponad dziesięć lat temu, 4 listopada 2006 roku został zorganizowany w Kołobrzegu Zlot Bunkrowców. Jedną z atrakcji była możliwość zwiedzenia terenu 19 Baterii Artylerii Stałej.

Kołobrzeg pod radziecką "okupacją"

Co działo się w naszym mieście pomiędzy marcem a majem 1945 roku? Jest to jedna z białych plam historii Kołobrzegu. I nic nie wskazuje na to, abyśmy dowiedzieli się o niej czegoś więcej.

O armacie z kołobrzeskiej BAS

Działo B-13  130mm / 50 wz. 1936. Początków tego działa można szukać w 1929 roku, kiedy rozpoczęto projektowanie działa pokładowego dla radzieckich okrętów podwodnych klasy „Pravda” w Bolszewickich Zakładach nr 232.

Radiolatarnie lotniska Bagicz

Jak funkcjonowało lotnisku w Bagiczu? Jak wyglądała procedura lądowania pilotów radzieckich, działających w ramach Wojsk Układu Warszawskiego? O tym pisze Tomasz Łowkiewicz.

31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu

Historia powstania i funkcjonowania BAS w Ustroniu Morskim.

Kołobrzeg a wojna siedmioletnia

Trzy oblężenia twierdzy w wojnie siedmioletniej spowodowały poważne zniszczenia miasta. Ostatecznie, twierdza skapitulowała. Pokazujemy inne spojrzenie na te trudne lata.

Stanowisko dowodzenia w Podczelu

Z akcji rozbiórkowej w Podczelu, oprócz kilku hangarów, uchowało się stanowisko dowodzenia. Obiekt jest w dzierżawie sanatorium "Mona Lisa".

Załoga Twierdzy

Robert
Lobo
Przemek
Artur
Ola
Darek

In Memoriam

Jerzy Patan (1939-2016)  fotoreporter, dziennikarz, pasjonat historii. Autor wielu cennych książek o dziejach miasta. Pomagał życzliwie współtworzyć ten portal. Pozostanie w naszej pamięci.