Start
images/szablon/backgrounds/header-bg.jpg

Jeśli jesteś zainteresowany powojenną historią Kołobrzegu, mamy dla Ciebie stronę, na której znajdziesz dużą ilość zdjęć i artykułów na ten temat.


Historiakolobrzegu.pl - pod takim adresem znajduje się portal, na którym możemy znaleźć artykuły oraz bogate zbiory zdjęć, obrazujące dzieję miasta nad Parsętą po 1945 roku, a więc historię Polski na tych terenach. Od lat 90-tych możemy zaobserwować bardzo duże zainteresowanie przedwojenną historią Kołobrzegu. Powstało wiele książek i publikacji poświęconej tym czasom, zarówno po lokacji miasta, jak i dziejów słowiańskich. Jednak dopiero od pewnego czasu wzrasta zainteresowanie życiem mieszkańców po 1945 roku. Jeszcze nie tak dawno, było to wczoraj. Dziś, to już historia.

Celem projektu była digitalizacja zbiorów rozproszonych, znajdujących się w archiwach, jak i będących własnością prywatną. Dzięki współpracy z Radiem Kołobrzeg, do Fundacji zgłosiło się wielu mieszkańców, którzy przekazali swoje zdjęcia z lat młodości, opowiadając swoją historię związaną z odbudową Kołobrzegu. Fundacja uzyskała w ten sposób ogromny materiał, który należało w pierwszym etapie zdigitalizować. Te zbiory nadal są opisywane, bowiem zdjęcie, na którym nie wiadomo kto i co się znajduje, ma dla wszystkich tych, którzy interesują się dziejami miasta, znaczenie o wiele mniejsze. Każdego dnia, na stronie pojawiają się dziesiątki opisanych zdjęć. I tak będzie jeszcze bardzo długo. Na digitalizację i udostępnienie czekają jeszcze inne archiwa, ale o tym będziemy informować.

Dzięki audycji radiowej, można było usłyszeć wypowiedzi archiwalne pionierów, czy posłuchać wspomnień i głosu pierwszego prezydenta Stefana Lipickiego. Wszystkie materiały, obok emisji środowej audycji "Kwadrans z Historią", są dostępne na portalu Historiakolobrzegu.pl. Artykułów poświęconych powojennej historii będzie jeszcze więcej.

Ważna informacja. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Fundacja Historia Kołobrzegu publikuje zdjęcia i ilustracje ze zbiorów własnych lub zbiorów udostępnionych, zabezpieczonych odrębnymi umowami. Zdjęcia zaopatrzone są w godło, znak wodny lub wszystkimi tymi formami, ale nie dlatego, aby utrudniać oglądanie ilustracji, ale aby chronić prawa autorskie. Nasze doświadczenia z portalem Twierdzakolobrzeg.pl pokazują, jak łatwo potem namierzyć osoby, które kradną cudzą pracę, a takie przypadki są niestety częste, zwłaszcza w internecie.

NASZE IMPREZY

 
 
Zlot pojazdów wojskowych - lipiec 2015
 
 
 
Gra Miejska w centrum Kołobrzegu
 
 
 
Gra Miejska ulicami miasta
 
 

ATRAKCJE HISTORYCZNE

 • Magazyn amunicji atomowej w Podborsku

  Tego nie ma w podręcznikach historii. Polska oficjalnie w okresie zimnej wojny była krajem bezatomowym. Tymczasem Rosjanie przechowywali 50 km od Kołobrzegu kilkadziesiąt głowic i bomb atomowych.

  Więcej…  
 • II Zlot Zimnowojenny

  Czołgi na poligonie, samoloty nad molo [foto]Ponad 30 pojazdów wojskowych, czołg T34-85, czołg T55 i samolot Bies - to wszystko można było zobaczyć na lipcowej odsłonie II Zlotu Zimnowojennego.

  Więcej…  
 • Historia Kołobrzegu

  Jeśli jesteś zainteresowany powojenną historią Kołobrzegu, mamy dla Ciebie stronę, na której znajdziesz dużą ilość zdjęć i artykułów na ten temat.

  Więcej…

JAK ZWIEDZAĆ TWIERDZĘ?

 • Jak zwiedzać twierdzę

  W Kołobrzegu nie ma możliwości zwiedzania twierdzy jako takiej, bowiem nie zachowała się sama twierdza. Przetrwały poszczególne zabytki, które można zwiedzić.

  Więcej…  
 • Miejski Szlak Fortyfikacji

  Szlak ten zrealizowany przez Urząd Miasta Kołobrzeg oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, powstał w 2011 roku. To pierwszy szlak, który w ogóle objął kołobrzeskie fortyfikacje, a który pozwala turystom odbyć spacer śladami nowożytnej historii miasta.

  Więcej…

BADANIA NAUKOWE

 • Od twierdzy do uzdrowiska

  Na początku XIX wieku obserwujemy zwiększone zainteresowanie przyrodą i jej oddziaływaniem na zdrowie człowieka, będące dziś w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego. Jednym z takich miejsc jest Kołobrzeg. Już 1 sierpnia 1802 roku, według H. Kroczyńskiego, król pruski Fryderyk Wilhelm III zadecydował o budowie w mieście „królewskiego zakładu kąpieli morskich”.

   
 • Likwidacja Festung Kolberg

  Po 1807 roku rozpoczęło się porządkowanie miasta i jego powolna odbudowa. Oczywiście, priorytetem była odbudowa fortyfikacji. Nie należy przy tym zapominać, że w Europie nadal trwały działania wojenne. Prusy, zgodnie z postanowieniami pokoju w Tylży, przystąpiły do blokady kontynentalnej przeciwko Anglii.

Pomóż opisać historię Kołobrzegu

Fundacja, dzięki środkom z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg, realizuje projekt pt. "Powojenny Kołobrzeg". W jego ramach opracowujemy, opisujemy i ilustrujemy historię naszego miasta od 1945 roku. Poszukujemy zdjęć, ilustracji, książek publikacji. Zbieramy wspomnienia. Cały zbiór publikować będziemy na stronie Historiakolobrzegu.pl.

Jeśli masz coś, co może nas zainteresować, prosimy o kontakt telefoniczny: 500-166-222, a także zapraszamy do naszej siedziby do kołobrzeskiego ratusza.

Muzeum1

Spacerkiem po Twierdzy

Twierdza Kołobrzeg to zespół zabytków, rozproszonych po całym mieście. Większość z nich jest udostępniona do zwiedzania.

Z zespołu fortyfikacji głównych, do naszych czasów zachował się jedynie Bastion Magdeburg oraz fragmenty Bastionu Pomorze z Lunetą Lębork i kanał forteczny w Parku Jana Henryka Dąbrowskiego.
Zachęcamy do zimowego spaceru po reliktach nowożytnej twierdzy.

W Kołobrzegu, zachowały się także fortyfikacje współczesne, związane z fortyfikowaniem wybrzeża w latach 50-tych.
Takim świetnie zachowanym obiektem jest 19 Bateria Artylerii Stałej.

Artykuły

Śladami wąskotorówki z 19. BAS

Dokładnie nieco ponad dziesięć lat temu, 4 listopada 2006 roku został zorganizowany w Kołobrzegu Zlot Bunkrowców. Jedną z atrakcji była możliwość zwiedzenia terenu 19 Baterii Artylerii Stałej.

Kołobrzeg pod radziecką "okupacją"

Co działo się w naszym mieście pomiędzy marcem a majem 1945 roku? Jest to jedna z białych plam historii Kołobrzegu. I nic nie wskazuje na to, abyśmy dowiedzieli się o niej czegoś więcej.

O armacie z kołobrzeskiej BAS

Działo B-13  130mm / 50 wz. 1936. Początków tego działa można szukać w 1929 roku, kiedy rozpoczęto projektowanie działa pokładowego dla radzieckich okrętów podwodnych klasy „Pravda” w Bolszewickich Zakładach nr 232.

Radiolatarnie lotniska Bagicz

Jak funkcjonowało lotnisku w Bagiczu? Jak wyglądała procedura lądowania pilotów radzieckich, działających w ramach Wojsk Układu Warszawskiego? O tym pisze Tomasz Łowkiewicz.

31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu

Historia powstania i funkcjonowania BAS w Ustroniu Morskim.

Kołobrzeg a wojna siedmioletnia

Trzy oblężenia twierdzy w wojnie siedmioletniej spowodowały poważne zniszczenia miasta. Ostatecznie, twierdza skapitulowała. Pokazujemy inne spojrzenie na te trudne lata.

Stanowisko dowodzenia w Podczelu

Z akcji rozbiórkowej w Podczelu, oprócz kilku hangarów, uchowało się stanowisko dowodzenia. Obiekt jest w dzierżawie sanatorium "Mona Lisa".

Załoga Twierdzy

Robert
Lobo
Przemek
Artur
Ola
Darek

In Memoriam

Jerzy Patan (1939-2016)  fotoreporter, dziennikarz, pasjonat historii. Autor wielu cennych książek o dziejach miasta. Pomagał życzliwie współtworzyć ten portal. Pozostanie w naszej pamięci.